בדרך לדרכון הנחשק: האם צאצאי מגורשי ספרד עדיין יכולים להוציא אזרחות פורטוגלית?

בשנת 2015 נפלה בשורה בפורטוגל, בשורה ששמחה מאוד ישראלים רבים. לפיה ישראלים שהם צאצאים של מגורשי ספרד, שהם בעיקר יוצאי צפון אפריקה יכולים לקבל זכאות לאזרחות פורטוגלית – אזרחות שווה במיוחד המביאה איתה יתרונות רבים, ביניהם: אפשרות לגור, לעבוד וללמוד בכל מדינות האיחוד האירופי, כניסה לארה"ב ללא ויזה ועוד. אך בינתיים עברו המון מים בנהר, וכרגע נראה שהזכאות הזו נגוזה, אם האם אתם עדיין יכולים להוציא אזרחות פורטוגלית? הפרטים בשורות הבאות.

אזרחות פורטוגלית לצאצאי מגורשי ספרד – איך הכל התחיל?

בשנת 2015 נחקק חוק בפורטוגל, שאומר שיהודים שהם צאצאים למגורשי ספרד שהתרחש אי אז ב-1,492 – גירוש במסגרתו יהודים סולקו מספרד, פורטוגל ועוד מפני שסירבו להתנצר. אז למרות שעברו שנים רבות מאז, ממשלת פורטוגל החליטה לפצות את אותם מגורשים דרך הצאצאים שלהם ולאפשר להם 'להחזיר' את האזרחות של המשפחה שלהם. החוק הפורטוגלי הכה ישראלים רבים בשמחה גדולה ורבים מהם באמת ניצלו את הזכות להוציא דרכון פורטוגלי, דרכון המאפשר להם ללמוד במוסדות הטובים ביותר באיחוד האירופי וגם לקבל מלגות, לגור בכל מדינות האיחוד האירופי, להיכנס לארה"ב ללא ויזה ועוד אינספור הטבות מדהימות.

 

 

הקשחת התנאים

משנת 2015 עברו המון מים בנהר, וממשלת פורטוגל החליטה להקשיח את החוק ולפיכך גם את התנאים לקבלת אזרחות, עד לרמה שנהיה ממש בלתי אפשרי להוציא אזרחות. החל מספטמבר 2022 צאצאים למגורשי ספרד אשר רוצים להוציא אזרחות פורטוגלית צריכים להוכיח זיקה לפורטוגל העכשווית, מה שאומר שהם צריכים להתגורר תקופה ארוכה בפורטוגל או לרשת נכס מקרקעין בפורטוגל – שתי אופציות קצת לא הגיוניות עבור אנשים שרוצים להוציא את האזרחות בשביל ההטבות הכוללות שלה ולא כי הם באמת רוצים לעשות רילוקיישן לפורטוגל. מה שאומר, שכרגע כלל לא ניתן להוציא אזרחות פורטוגלית. בעבר, תהליך להוצאת האזרחות היה קל יחסית ולא הייתם צריכים להוכיח זיקה למדינה.

האם אפשר להוציא דרכון פורטוגלי היום?

אנשים אשר התחילו את תהליך הוצאת האזרחות לפני אפריל 2022, הרי שתוכלו להמשיך עם התהליך על בסיס החוקים הקודמים והמקלים. כמו כן, מי שזכאי היום לדרכון פורטוגלי הם בעיקר בני הזוג של האנשים שהספיקו להוציא דרכון פורטוגלי. משמע, אם בן או בת הזוג שלכם הוציאו בעבר אזרחות פורטוגלית, הרי שגם אתם זכאים להגיש בקשה לאזרחות במיוחד אם אתם נשואים ולא ידועים בציבור. זה אמנם אפשרי אבל מדובר בתהליך הרבה יותר מורכב, במסגרתו תצטרכו לעמוד מול שופט פורטוגלי. כמו כן, תוכלו להוציא את האזרחות בקלות יחסית בלי התנאי של להתגורר בפורטוגל או לדעת את השפה. לכן, לפני שהחוק הפורטוגלי יחליט להחמיר את התנאים לקבלת אזרחות גם לבני זוג מומלץ לפעול ולהתחיל תהליך של הוצאת דרכון פורטוגלי.

בשורה התחתונה,

חלק נכבד מעם ישראל קיבל מתנה אדירה, והיא זכאות להגיש בקשה לדרכון פורטוגלי שנחשב לאחד הדרכונים הטובים בעולם. המחייה הזולה בפורטוגל, לצד הנדל"ן הנגיש שלה, הערים היפות והמפותחות והאנשים הלבביים הופכים את פורטוגל למקום שבהחלט שווה להתגורר בו. היום, קשה יותר לישראליים להוציא דרכון פורטוגל מכוח הקשר ליהדות ספרד, אך אם לבן או בת זוגכם יש אזרחות פורטוגלית עדיין לא מאוחר מידי! תוכלו גם אתם להוציא אזרחות מכורך האזרחות שלו או שלה.

נגישות