קניתם את דירת החלומות? תצטרכו לשלם מס רכישה

סוף-סוף הגעתם לנחלה והצלחתם לרכוש את דירת החלומות? ובכן, גם בתרחיש הזה לא הכל ורוד, כי תצטרכו לשלם מס רכישה. המס המוטל על כל מי שרוכש זכות במקרקעין וזכות באיגוד מקרקעין. את המס תשלמו לרשות המיסים באמצעות משרדי המקרקעין ברחבי הארץ. אז מה חשוב שתדעו על מס רכישה? וכמה משלמים? הפרטים בהמשך – המשיכו לקרוא!

מהו מס רכישה?

מס רכישה הוא תשלום על רכישת קרקעות או נכסים, כלומר המס אשר תשלמו כאשר תרכשו דירה, זאת על בסיס חוק מיסוי מקרקעין התשכ"ג-1963. לפי החוק, כל אדם הרוכש מקרקעין יתבקש לשלם את מס הרכישה. המס ייגבה על רכישת מקרקעין למגורים, למשל בתים פרטיים, בתים בבניין מגורים, קרקע למגורים ועוד. אך כמובן גם קרקע המיועדת לעסקים שנקנתה תדרש בתשלום מס רכישה. מס הרכישה נקבע בשיעור קבוע ביחס לשווי הנכס אך יש גם מקרים בהם בעל הכנס פטור ממס הרכישה.

כמה מס רכישה תצטרכו לשלם?

כאמור, התשלום על מס הרכישה קבוע בחוק, אך הוא עלול להשתנות בהתאם לעליית המדד והוא קשור בסוג הנכס ובגובה העסקה. למשל, אם תרכשו דירה משווי מיליון שמונה מאות, תתבקשו לשלם מס רכישה בשיעור של 3.5 אחוזים, אך אם שווי הדירה נמוך מהסכום הזה לא תתבקשו לשלם כלל מס רכישה. מנגד, אם שווי הדירה עולה על סכום של שני מיליון ומאה שקלים, תשלמו מס רכישה בשיעור של 5 אחוזים, ואם שווי הדירה עולה על חמישה מיליון וחצי שקלים, מס הרכישה יעמוד כבר על סכום מטורף של 8 אחוזים!

 

 

תוך כמה זמן תצטרכו לשלם את מס הרכישה?

את תשלום מס הרכישה תצטרכו להשלים עד 60 יום ממועד השלמת עסקת רכישת המקרקעין. יום הרכישה לפי החוק הוא היום בו חתמתם על חוזה הרכישה, או יום החתימה על זיכרון הדברים, או יום התשלום המקדמה הראשונה שהעברתם.

איך משלמים את מס הרכישה?

תוכלו לשלם אותו במספר דרכים, כגון: באחד ממשרדי מיסוי המקרקעין הקרובים לביתכם, באמצעות שובר תשלום שומה בבנק הדואר על בסיס ברקוד, בכל סניפי הבנקים עם שובר תשלום שנשלח בדואר, באמצעות שובר אותו תוכלו להנפיק באינטרנט דרך המערכת של המייצגים, או תשלום שובר מס רכישה באופן דיגיטלי באתר של רשות המיסים, באמצעות העברה בנקאית או כרטיס אשראי – ההנחיות המלאות כתובות באתר.

האם ניתן לדחות את תשלום מס הרכישה, או לשלם אותו באמצעות תשלומים?

אכן ניתן להגיש בקשה לכך – אך לא בטוח שיאשרו כמובן. דחיית התשלומים מתבססת על ההחלטה של המנהל, אשר רשאי לדחות עבורכם את התשלום. לרוב, יאשרו לכם פריסה של עד שישה תשלומים בלבד. כמו כן, על תקופת הדחייה תתבקשו לשלם את הפרשי ההצמדה וריבית לפי החוק.

מתי מקבלים החזר על מס הרכישה?

במקרים בהם באופן חריג מס הרכישה למגרש לבנייה נקבע לאחר שיש עליו תוכנית בנייה תקפה קודמת, המתירה בנייה של לפחות בית אחד למגורים, הרי שהרוכש יקבל החזר בשיעור מסוים על מס הרכישה ששילם. ההחזר אינו מתבצע באופן אוטומטי, תצטרכו להגיש בקשה לכך, מומלץ בעזרת עורך דין כמובן.

בשורה התחתונה,

מס רכישה הוא מס שאנו משלמים לאחר שאנחנו רוכשים דירה בשווי מסוים – כאמור אם הדירה שלכם עולה מתחת למיליון ושמונה מאות שקלים לא תצטרכו לשלם מס רכישה כלל, אך אם סכום הדירה עולה על סכום זה תתבקשו לשלם מס רכישה לפי מדרגות בהתאם לעלות הנכס. כמו כן, תוכלו לחלק את תשלום מס הרכישה לתשלומים אך עם תשלום ריבית והצמדה.

נגישות